rozpoznanie podwójnej diagnozy

Kraków – Oddział Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi

Opisywaliśmy już zjawisko „podwójnej diagnozy”, dlatego z radością informujemy, że polska psychiatria w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, tworzy ofertę terapeutyczną dla pacjentów objętych podwójnym rozpoznaniem.

W grudniu 2015 roku rozpoczął działalność nowy oddział w Szpitalu specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie, powstał:

Oddział Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze Współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi

To ogromny przełom w publicznej służbie zdrowia opiekującej się pacjentami z zaburzeniami psychicznymi. Dotychczas uzależnieni pacjenci, którzy maja postawione podwójne rozpoznanie nie mogli liczyć na rozpoznanie podwójnej diagnozyprofesjonalną pomoc. Gdy znajdowali się w stanie „ostrej psychozy” byli leczeni w oddziałach ogólnopsychiatrycznych. Natomiast gdy zaburzenia psychotyczne lub afektywne udało się zminimalizować do stanu remisji, proponowano pacjentom terapie w Oddziałach Terapii Uzależnień. W jednym i drugim przypadku chorzy nie mogli liczyć na pomoc profesjonalnej kadry, mającej doświadczenie w terapii takich przypadków. Z obserwacji klinicznych wynika, ze klasyczne metody psychoterapeutyczne mogą przynieść pogorszenie stanu zdrowia osób ze schizofrenią lub depresją. Personel większości OTU nie zna psychopatologii i nie wie co jest objawem uzależnienia a co innych zaburzeń psychicznych. W publicznych OTU brak psychiatrów, praktycznie ich nie ma. A osoby z podwójnym rozpoznaniem wymagają stałego kontaktu z psychiatrą.

Nowo-otwarty oddział dysponuje miejscem dla 35 pacjentów. Leczenie w tym programie może trwać nawet 12 miesięcy. Program leczenia realizują psychiatrzy, psycholodzy, terapeuci uzależnień i pozostały personel medyczny. Oferuje on psychoterapię grupową, indywidualną, spotkania społeczności terapeutycznej i stałe konsultacje lekarskie. Rozumiemy, ze jest to kompletna oferta połączenia oddziaływań psycho-społecznych i psychofarmakologii. Pomaga również w rozwiązaniu problemów diagnostycznych u osób z podwójną diagnozą.

Na stronie szpitala znaleźliśmy informacje, ze kwalifikacje do tego oddziału prowadzi Poradnia Zdrowia Psychicznego tel. 12 6524570 i sekretariat Oddziału tel. 12 6524210

Kierownikiem Oddziału jest dr Marek Sikorski specjalista psychiatra

Zdajemy sobie sprawę, że personel dopiero zaczyna zbierać doświadczenie w realizacji takiego programu, jednak podkreślamy, że to pierwsza publiczna oferta dla osób z podwójnym rozpoznaniem.

Kontakt do szpitala:

Szpital Specjalistyczny im. dr J. Babińskiego

ul. Babińskiego 29, 30-393 Kraków

Zespół odwyk.com.pl życzy stałego rozwoju i sukcesów

One thought on “Kraków – Oddział Rehabilitacji dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych ze współistniejącymi Zaburzeniami Psychicznymi

  1. Dobra informacja, szukałam takiego oddziału dla syna, ma rozpoznaną schizofrenię i uzależnienie od marihuany. Niestety musi to być leczenie refundowane przez NFZ, nie stać mnie na prywatny ośrodek. Dotarłam do oddziałów przyjmujących osoby z podwójną diagnozą w Świeciu i Choroszczy. Problem, że ten w Świeciu to stawia na pacjentów bez psychozy a w Choroszczy to praktycznie oddział ogólnopsychiatryczny z ostrymi psychozami. Skontaktuję się z Krakowem, jeszcze raz dziękuje za informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *