NZOZ Medox prywatny ośrodek leczenia uzaleznień

NZOZ Medox – pierwszy polski prywatny ośrodek leczenia uzależnień obchodzi 10-lecie

NZOZ Medox to pierwszy polski prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Procedury rejestracyjne wypełnił w lipcu 2008 roku, w sierpniu uzyskał wpis do rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej. Do tego czasu w Polsce nie istniał prywatny Ośrodek :leczenia Uzależnień z pełną ofertą terapeutyczną. Jedynie nieliczne duże publiczne szpitale psychiatryczne posiadały w swojej ofercie oddziały detoksykacji, stacjonarny OTU i Poradnię dla osób uzależnionych. W województwie mazowieckim tylko Instytut Psychiatrii i Neurologii ma podobnie szeroka ofertę. Nawet Szpital „Tworki” w Pruszkowie nie posiada oddziału detoksykacji osób uzależnionych od leków. „Istniejące” dotychczas placówki prywatne nie dopełniły procedur rejestracji, były bardziej ośrodkami samopomocy opartymi na programie AA niż placówkami leczniczymi.

NZOZ Medox założony i kierowany przez lekarzy od początku  starał się oferować diagnozę psychiatryczną, psychologiczną, internistyczną, neurologiczną oraz leczenie oparte na medycynie biologicznej i nowocześnie rozumianym wsparciu psychospołecznym. Jest pionierem farmakologicznego leczenia choroby alkoholowej w Polsce. Od pierwszych dni istnienia przyjmował pacjentów z podwójną diagnozą również jako pierwszy w naszym Kraju. Przez dziesięć lat działalności zrealizował ponad pięć tysięcy hospitalizacji w oddziałach detoksykacyjnych i stacjonarnym oddziale leczenia uzależnień. W trybie hostelowym, z pobytem, leczeni byli również pacjenci z depresją, chorobą dwubiegunową, schizofrenią.

NZOZ Medox specjalizuje się w leczeniu:

  • pacjentów uzależnionych od alkoholu, proponując pomoc w przerywaniu ciągów alkoholowych, detoksykacji alkoholowej, leczeniu w stacjonarnym OTU
  • pacjentów uzależnionych od leków: benzodiazepin, Zdrug czyli leków nasennych, leków przeciwbólowych, Tramalu, opiatów, Pregabaliny.
  • uzależnionych od narkotyków: Heroiny i pozostałych opioidów, Kokainy, Amfetaminy
  • pozostałych SPA(środków psychoaktywnych) GBL, GHB, Dopalaczy itp.
  • pacjentów chorujących na depresje o różnym podłożu, endogenne, dwubiegunowe, pourazowe, po-udarowe, reaktywne

Placówka od początku finansowana jest ze środków prywatnych, nie współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pozwala to na wprowadzenie własnych, indywidualnych standardów leczenia, dostosowanych do pacjentów.

  1. Pacjenci maja codzienny kontakt z lekarzem
  2. Grupy terapeutyczne są małe, zazwyczaj kilkuosobowe
  3. Pacjenci diagnozowani i leczeni są bez ograniczeń, dostęp do badań diagnostycznych, nowoczesnych leków
  4. Placówka wdraża diety i fizjoterapię dostosowaną do potrzeb

To zupełna nowość w polskiej medycynie. dotychczas żaden prywatny czy publiczny Ośrodek Leczenia Uzależnień nie stosuje podobnych standardów.

Pytaliśmy lekarza psychiatrę Tomasza Woźniaka czy w trakcie tych dziesięciu lat zauważył zmiany w charakterystyce pacjentów oraz trendy w przyjmowaniu poszczególnych SPA?

„Leczymy charakterystycznych pacjentów. Nasza oferta dostosowana jest głównie do osób dojrzałych, młodzież wymaga innego programu i z reguły dłuższych pobytów połączonych z pracą lub nauką. Większość naszych pacjentów to osoby dobrze funkcjonujące, wykształcone, lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy.  Oczywiście, da się zauważyć pewne zmiany. Z roku na rok przyjmujemy do Ośrodka coraz więcej kobiet, obserwowaliśmy okresy gdy 80% pacjentów w OTU stanowiły Panie, przed 10 laty liczba ta nie przekraczała 20%.  Liczba przyjęć osób uzależnionych od alkoholu jest prawie stała. Przyjmujemy dużo więcej osób uzależnionych od leków. Przed laty dominowało uzależnienie od benzodiazepin a „królował” alprazolam. Obecnie zdecydowanym liderem jest Zolpidem(Stilnox i generyki) czyli lek nasenny z grupy Zdrug. Często w oddziale połowa pacjentów jest uzależniona od tego farmaceutyku.  Zauważyliśmy również, że osoby dobrze funkcjonujące często rozpoczynają leczenie zależności szybciej niż przed laty. W ten sposób unikają licznych groźnych powikłań.”

Osoby zainteresowane zapoznają się z pełną ofertą Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień NZOZ Medox w serwisie http://medox.org.pl/

Redakcja odwyk.com.pl gratuluje jubileuszu 10-lecia, dziękuje za wkład w rozwój polskiego lecznictwa odwykowego i życzy dalszego rozwoju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *