test na opiaty w wydychanym powietrzu

Test na opiaty w wydychanym powietrzu

PAP podała, że powstaje nowy rodzaj badania na obecność opiatów. Nowa metoda pozwala na wykrycie Heroiny, Morfiny, Oxykodonu i innych opioidów w wydychanym powietrzu. Test jest opracowywany przez inżynierów i „biały personel” z University of California w Davis jak podał „journal of Breath Research”.

Z założenia ma uprościć metodę wykrywania opioidów u pacjentów leczonych np z powodu bólu przewlekłego lub ostrego jak i w przypadkach nielegalnego przyjmowania narkotyków. Specjalne urządzenie zbiera materiał od badanego, który normalnie oddycha. Materiał jest często mrożony i następnie poddawany testowi metodą spektrometrii masowej. Początkowe wyniki badan na niewielkiej grupie pacjentów dają bardzo zadowalające wyniki. Tym badaniem jesteśmy w stanie wykryć zarówno obecność środków psychoaktywnych(opiatów) jak i ich metabolitów w wydychanym powietrzu. Obecnie trwają badania nad możliwością wykrywania opiatów w czasie rzeczywistym wspomnianą metodą.

Dla osób, klinicznie pracujących z osobami uzależnionymi od SPA w tym opioidów, możliwość wykonania szybkiego, nieinwazyjnego testu na ich zawartość w wydychanym powietrzu jest ogromnym ułatwieniem pracy. Badanie ma być bardzo podobne do badania alkomatem.

Oddziały detoksykacyjne, stacjonarne oddziały leczenia uzależnień, ośrodki rehabilitacyjno-readaptacyjne, poradnie leczenia uzależnień, organy ścigania na pewno są bardzo zainteresowane nową możliwością kontroli skuteczności terapii. Jeżeli ten rodzaj testu nie będzie wymagał dużych inwestycji finansowych znajdzie też zastosowanie w indywidualnych przypadkach kontroli osób uzależnionych w warunkach domowych.

Każdy specjalista związany z problemem „leczenia narkomanii” wie jak ważny jest stały monitoring utrzymywania abstynencji przez pacjenta. Lekarzom, terapeutom, pracownikom socjalnym daje możliwość dostosowania rodzaju terapii do możliwości pacjenta. Natomiast pacjenci poddawani takiej kontroli sami przyznają, że wymusza to na nich utrzymanie abstynencji, co jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach terapii.

Artykuł powstał w wyniku współpracy z NZOZ Medox oferującym terapię osób z problemem narkomanii.

One thought on “Test na opiaty w wydychanym powietrzu

  1. Jestem kierownikiem stacjonarnego ośrodka readaptacji i leczenia uzależnień. Rozwiązanie z artykułu, które umożliwia nam kontrolę pacjentów ośrodka, wydaje się tanie, proste i szybkie. Badanie moczu ma swoje niedogodności, trzeba pilnować pacjenta w trakcie mikcji, uważać aby mocz nie został podmieniony, utylizacja odpadów biologicznie czynnych też jest kłopotliwa i kosztowna. Natomiast badanie na obecność opiatów w wydychanym powietrzu, podobne do badania alkomatem, wydaje się rozwiązaniem przednim. Pacjent nie jest skrępowany, wynik jest natychmiastowy. Na pewno będziemy śledzić tą technologię i postaramy się ją wdrożyć gdy stanie się ogólnodostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *